تخصص

دوره آموزشی، کلاس، تدریس زبان | رباتیک | کتیا | آردوینو | آلتیوم

وبلاگ

وبلاگ گروه تخصص

نرم افزار کتیا

طراحی سه بعدی با نرم افزار کتیا

نرم افزار CATIA (کتیا) یکی از قوی ترین و محبوب ترین نرم افزار هایی است که در زمینه طراحی، مهندسی و ساخت با کمک کامپیوتر (CAD/CAM/CAE) می باشد و بیشتر به منظور کمک به مهندسین در فرآیند های طراحی صنعتی طراحی شده است. CATIA یک محیط کاری یکپارچه را برای کاربران فراهم می کند تا با پرورش خلاقیت و نوآوری، به اشتراک گذاشتن دانش فنی در فرآیندها، برقراری ارتباط مستقیم بین طرح سه بعدی مجازی و محصول واقعی، کاهش حلقه های طراحی و ساخت و ... بسیار سریع تر و راحت تر قادر باشند به هدف خود در دستیابی به یک طرح سه بعدی واقع گرایانه از محصول مورد نظر نایل شوند. توسط CATIA قادر خواهید بود تا یکپارچگی مناسب، کامل و قدرتمندی بین منابع انسانی، ابزارها، روش ها و منابع های طراحی، مهندسی و ساخت در یک فرآیند کامل را ایجاد کنید و این گونه شاهد نتایجی مانند کاهش زمان طراحی، کاهش خطا در طراحی، بهینه کردن طرح کاهش زمان تولید، افزایش کیفیت محصول و افزایش سود دهی باشید. یکی از مهمترین قابلیت های این نرم افزار این است که به کاربر اجازه می دهد تا به راحتی پروژه خود را از یک محیط کاری به محیط کاری دیگر انتقال دهد. به عنوان مثال شما پس از این که در محیط Digitized Shape Editor از یک ابر نقاط اسکن تهیه کردید، می توانید به راحتی در محیط Genrative Shape Design و یا Free Style از آن Surface تهیه کنید (برای اینکه بتوانید مدل خود را از یک محیط به محیط دیگر انتقال دهید، ابتدا نیاز است که مدل خود را به صورتی ذخیره و یا Import کنید تا نرم افزارهای دیگر قابلیت خواندن این اطلاعات را داشته باشند و احتمال دارد در این انتقال مدل شما با data lost مواجه شود) قابلیت های کلیدی نرم افزار CATIA: دارای محیط های مدل سازی (Solid Model): این قسمت که در زیر مجموعه ماژول Mechanical Design قرار دارد برای مدل کردن قطعات توپر (Solid) و مجموعه مونتاژی و طراحی قالب و طراحی مدل های ورقکاری (Sheetmetal)، نقشه کشی صنعتی ،تلرانس گذاری و ... استفاده می شود. - مدل سازی سطوح: این قسمت علاوه بر ساخت سطوح پیچیده قابلیت انجام مدلسازی روی ابر نقاط و فایل های حاصل از اسکن سه بعدی را نیز دارا است. - محیط ماشینکاری: پس از ساخت مدل به کمک قابلیت های محیط ماشین کاری به راحتی می توان عملیات ماشین کاری مورد نیاز برای تهیه قطعه مدل شده از روی قطعه خام را تعریف کرده و هر مرحله از ماشین کاری را بصورت متحرک یا انیمیشن مشاهده کنید. - محیط تحلیل المان محدود: به کمک قابلیت های این محیط می توانید قطعات و مدل های مونتاژی ساخته شده در این نرم افزار را تحلیل کرده و مواردی مانند تغییر شکل، توزیع تنش و ... را در آن ها بدست آورد. - طراحی و تحلیل مکانیزم ها: به کمک این قابلیت از نرم افزار Catia می توانید پس از تعریف اتصالات بین اجزای مختلف مکانیزم، حرکت مکانیزم را مشاهده و آن را تحلیل کنید. شرکت های بزرگی مانند Boeing -Volvo Trucks - Audi - Ford - Bosch - Toyota Motorsport - SNUGTOP - Nissan diesel motor - WIA - BMW - Koito Manufacturing - SERRA SOLDARURA -Intergral Poweratin - Ichikoh - Baldwin Filters - ETAS GMbH - IVM Automotive - Siemens - Stadler Rail Group - Evernham Motor - Comau - Asmo - DBM Reflex - SsangTong Motor - Bertrandt AG & ... در طراحی ها و فرآیند تولید محصول خود از کاتیا استفاده می کنند.

در مورد نرم افزار کتیا بیشتر بخوانید
آموزش رباتیک

آموزش رباتیک

رباتیک شاخه های میان رشته ای از مهندسی و علم است که شامل مهندسی مکانیک، مهندسی برق و علوم رایانه و چند رشته دیگر می شود. رباتیک شامل طراحی، ساخت، راه اندازی و استفاده از ربات ها می شود، مانند سیستم های رایانه ای، کنترل، بازخورد حسگرها و پردازش اطلاعات نیز در این گروه قرار می گیرد. این فناوری ها می توانند به منظور ارتقاء ماشین ها جایگزین انسان شوند. رباتها می توانند در هر موقعیت و برای هر منظور به کار بروند ولی امروزه بسیاری از آنها در محیط های خطرناک (مانند تشخیص و غیر فعال کردن بمب ها)، تولیدات و مکان هایی که انسان ها قادر به زندگی نیستند استفاده می شود. ربات ها می توانند به هر شکل و قیافشی باشند، اما برخی از آنها طراحی شده اند تا انسان ها به نظر برسند. گفته می شود که این کار به این دلیل انجام می شود تا رفتارهای این ربات ها که از مردم عادی تقلید می شود، بیشتر قابل قبول باشد. تلاش می شود که ربات های انسان را قادر به راه رفتن، صحبت کردن، شناخت و به خصوص آنچه که انسان می تواند انجام دهد، تقلید کنند. بسیاری از رباتهایی که امروزه از طبیعت الهام گرفته شده اند، در رشته های ربات های معلد موجودات زنده قرار می گیرند. ایده ساخت ماشینهایی که بتوانند به شکل خودکار کار کنند، به دوران قدیم بازمی گردد، اما تحقیق اساسی در مورد کاربرد و تحویل احتمالات از باند تا دهه 20 انجام نشده بود. در طول تاریخ بارها نشان داده شده است که یک روز ربات ها قادر خواهند بود رفتار انسان ها را انجام دهند و کارها را به شیوه ای مشابه انسان انجام دهند. امروزه روباتیک یک منطقه از علم با رشد سریع است. همکاری با پیشرفت تکنولوژی؛ تحقیق، طراحی و ساخت بوت های جدید در خدمت بسیاری از عملیاتی در زمینه های خانگی، صنعتی و نظامی انجام می شود. بسیاری از رباتها برای انجام کارهای خطرناک برای مردم انجام وظیفه می کنند، مانند کار کردن در خنثیسازی بمب، پیدا کردن جانوران زیر غیرقابل انبساط، معدن یا جستجوی کشتی های غرق شده. رباتیک همچنین به عنوان یک هدف آموزشی در مجموعه چندین علم، فناوری، مهندسی و ریاضی نیز به کار می رود.

در مورد رباتیک بیشتر بخوانید
آموزش نرم افزار آلتیوم

آموزش آلتیوم

Altium Designer یا همان PROTEL DXP نرم افزار قدرتمندی است که برای پیاده سازی شماتیک، طراحی PCB و آنالیز مدار های آنالوگ و برخی مدار های دیجیتالی طراحی شده است. یکی از مزایای این نرم افزار دسته بندی مناسب کتابخانه ها به نحوی است که با صرف زمان کوتاهی قطعه مورد نظر را خواهید یافت. آنالیز مدار های آنالوگ در پروتل، توسط تحلیل گر پی اسپایس انجام می شود. محیط طراحی PCB در پروتل، به دلیل داشتن کتابخانه هایی کامل و بدون نقص معروف است و این امر سبب رفاه بیشتر کاربر در حین طراحی انواع PCB با این نرم افزار، خواهد شد. در این نسخه امکان شبیه سازی و کد نویسی برخی از FPGA ها نیز فراهم شده است که زمان طراحی و پیاده سازی را حداقل می کند. نسخه جدید این نرم افزار حرفه ای دارای تحولات و پیشرفت های زیادی بوده که کار شما را برای طراحی نسل های بعدی مدارات الکترونیک بسیار ساده کرده است. پس از تجربه رکورد رشد کاربران در سال گذشته، Altium آخرین نسخه نرم افزار طراحی PCB را با Altium Designer 17 راه اندازی کرده است. این انتشار بیشتر تعهد Altium به طراحی پرشور را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد و زمان صرف شده برای انجام وظایف غیر مرتبط را کاهش می دهد. طراحان می توانند از چندین تکنولوژی پیشرفته جدید استفاده کنند تا تمرکز خود را بر طراحی واقعی متمرکز کنند نه کارهای معمولی که اغلب فرآیند طراحی را آزار می دهند. یادگیری Altium Designer به مهندسان اجازه می دهد تا با توجه به تغییرات تمرکز خود در طراحی طرح ها، از طریق ActiveRoute، آخرین پیشرفت در تکنولوژی مسیر یابی آشنا شوند. ActiveRoute طراحان را قادر می سازد تا به طور تعاملی در عرض چند دقیقه مسیر های خود را در سراسر هیئت مدیره راهنمایی کنند و به آن ها فرصت بیشتری برای تکمیل طرح های خود و راه حل های خلاقانه برای مسائلی که در طول توسعه بوجود می آیند ارائه دهد.

در مورد آلتیوم بیشتر بخوانید